Żel lniany – cudowny naturalny kosmetyk na włosy i skórę. Garść DIY

żel lniany w kosmetyce

Hej dziewczyny!

Pewnie każda z Was wie, że siemię lniane jest mega zdrowe, należy do tzw superfoods, jest nieodzownym elementem zdrowej diety i podstawa zdrowego odżywiania. Czy wiecie również to, że siemię lniane jest doskonałym kosmetykiem, który nie tylko zdziała cuda na Waszych włosach, ale również świetnie nadaje się do pielęgnacji cery? Jeśli chcecie poznać cudowne właściwości nasion lnu – zapraszam do lektury.

Siemię lniane – skład i właściwości kosmetyczne

Siemię lniane to bogactwo aminokwasów, a te wchodzą w skład budowy włosa – dzięki temu lniany żel na włosy jest tak popularny i kochany przez wszystkie włosomaniaczki. Na tym nie koniec oczywiście, ponieważ len zawiera szereg cennych dla włosów i skóry witamin z grupy B (szczególnie zaś B1 i B6), witaminę E, magnez, wapń, żelazo i cynk. Nasiona lnu – jak przystało na większość nasion – również szczycą się wysokim stężeniem dobrych kwasów tłuszczowych (głównie omega-3, omega-6 i omega-9), nieocenionych w zachowaniu ładnej cery i zdrowego organizmu.

Żel lniany, który pozyskuje się (wytrąca się) z namoczonych nasion lnu jest doskonałym kosmetykiem, który z powodzenie można nakładać na twarz w formie maseczki lub serum, albo jako żel odżywiający i kondycjonujący włosy. Siemię lniane odżywia, przyspiesza gojenie się ran i wszelkich zmian skórnych, odżywia skórę, wzmacnia włosy, nabłyszcza je i zapobiega niszczeniu.

Żel lniany w kosmetyce – zastosowanie

Siemię lniane można ta naprawdę stosować na nieskończenie wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą jest po prostu nakładanie czystego żelu na włosy (suche lub wilgotne) aby je zabezpieczyć przed zniszczeniem i spotęgować blask (ponoć nic nie nabłyszcza włosów w takim stopniu, co siemię lniane, dlatego uznaje się go za naturalny laminat do włosów).

Oprócz tego siemię lniane można łączyć z olejkami, wcierać w ciało, dłonie, stopy (zostawiać na noc w formie maski na szorstką skórę stóp). Żel lniany jest doskonały w połączeniu z miodem, sokiem z aloesu, naturalnym jogurtem – w takiej formie nadaje się jako maseczka do włosów. Zmieszany z ciepłym mlekiem i cytryną będzie z kolei świetnym remedium na ziszczone paznokcie i suchą skórę dłoni.

Ogólnie – len świetnie regeneruje, koi i nawilża, a także wzmacnia kondycję zarówno włosów jak i skóry. Efekty jego stosowania (zwłaszcza na włosach) widać już po pierwszym zabiegu, co też jest bardzo pożądane przez wiele z nas. Najczęściej wszelkie kuracje i maski regenerujące nie działają od razu, a lniany żel już po pierwszym użyciu ładnie nabłyszcza włosy.

DIY: żel lniany w kosmetyce – przepisy na kosmetyki domowe

Zanim przejdziemy do konkretnych kosmetyków, najpierw poznajcie tzw. przepis podstawowy na żel lniany. Można go stosować na włosy samodzielnie, lub łączyć z innymi naturalnymi produktami.

Żel z siemienia lnianego na włosy

Łyżkę nasion siemienia lnianego zalejcie 100 ml wody. Zagotujcie wszystko, odstawcie mieszankę i przecedźcie, dopóki jeszcze jest ciepła (gdy żel zastygnie jest go trudniej odcedzić z ziarenek).

Taki żel możecie trzymać w schłodzony w lodówce do 5 – ciu dni.

Napar z nasion lnu

On również ma konsystencje żelu, jednak jest nieco bardziej wodnisty. Szybciej się go „wytwarza”: wystarczy zalać łyżkę nasion szklanką przegotowanej wody. Jest on idealny jako tonik do twarzy, płukanka do włosów, kąpiel do stóp czy dłoni.

Te dwa powyższe, „bazowe” przepisy posłużą Wam do wykonania całego szeregu innych naturalnych kosmetyków z siemieniem lnianym.

Siemię lniane – najlepsze, sprawdzone kosmetyki domowe z lnem

Maseczka do włosów z siemienia lnianego

Najprostszy kosmetyk świata: lniany żel nakładamy na włosy, owijamy je czepkiem fryzjerskim i zostawiamy na około 30 minut. Aby wzmocnić jego odżywcze działanie – zmieszajcie żel z odrobina naturalnego olejku, lub dobrą mieszanka naturalnych olejków. Żel można trzymać nawet kilka godzin, jeśli oczywiście macie na to czas. Następnie spłuczcie i umyjcie dokładnie włosy. Zobaczycie, że staną się miękkie, nawilżone i będą się wspaniale błyszczały.

Płukanka do włosów z siemienia lnianego

Lniany żel rozcieńczcie z naparem z pokrzywy lub rumianku. Wylewamy płukankę na włosy podczas ostatniego płukania. Efekt gładkich i jedwabistych w dotyku włosów gwarantowany!

Serum na końce włosów z siemienia lnianego

Żel lniany można z powodzeniem nakładać codziennie na suche końce włosów, aby je ochronić przed zniszczeniem. Takie naturalne serum na końcówki zadba o nie odpowiednio i sprawi, ze pasma będą zdyscyplinowane, wygładza i nie będą się puszyć. Żel na końcówki włosów można połączyć z naturalnym olejkiem, aby je jeszcze silniej odżywić i zabezpieczyć.

Siemię lniane w formie toniku do twarzy

Żel lniany rozcieńczcie odrobinę z wodą, naparem z ziół (np. z rumianku), lub wybranym hydrolatem do twarzy (np. różanym). Uzyskacie doskonały tonik, który świetnie pielęgnuje skórę, ponieważ nie przesusza jej i nie wyparowuje tak prędko z naskórka. Taki tonik dba o sprężystość skóry, dobrze ją nawilża, wygładza i uelastycznia a także koi wszelkie podrażnienia.

Tonik możecie przechowywać w lodówce do 7 dni.

Żel do ciała, dłoni i stóp z siemienia lnianego

Czy wiecie ze pestki, które pozostaną z odsączenia lnianego żelu są również doskonałym kosmetykiem? Zmieszajcie je z odrobina żelu aloesowego i użyjcie jako peelingu do ciała, dłoni lub stóp. Zamiast aloesu możecie wykorzystać gesty jogurt naturalny i połączyć go dodatkowo z miodem lub odrobiną masła shea. Taki peeling Jest delikatny dla skóry, a jednocześnie świetnie usuwa martwy naskórek.

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień