Cześć!
Przebarwienia, trądzik, popękane naczynka krwionośne i wiele innych niedoskonałości możesz usunąć za pomocą laserów. Jest ich tyle rodzajów, że z pewnością znajdzie się coś, co pomoże ci uzyskać ładną i zdrową skórę. Sprawdź, jakie efekty da ci zabieg laseroterapii. Zaczynamy!
Czym jest laseroterapia?
Laseroterapia to zabiegi wykorzystywane w kosmetologii i w medycynie estetycznej. Wykonuje się je przy zastosowaniu aparatury laserowej. Początkowo laseroterapia określała zabiegi typowo lecznicze stosowane przez lekarzy. Dziś laserów używa się również do upiększania skóry. Lasery wykorzystuje się do usuwania tatuaży, blizn, wyprysków, przebarwień i zamykania naczynek krwionośnych. Lasery emitują wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Wiązka lasera jest zbudowana z jednej długości fali, spójna w czasie i przestrzeni, równoległa oraz intensywna w mocy i długości fal.
Lasery dzieli się także na:
- lasery zawierające ciało stałe – wykorzystuje się w nich matrycę krystaliczną, zalicza się do nich między innymi laser rubinowy, laser aleksandrytowy i laser erbowo-yagowy;
- lasery z ciałem gazowym – kryształ zastąpiono w nich gazem, zalicza się tu laser argonowy, CO2, helowo-neonowy;
- lasery płynne (barwnikowe) – stosuje się w nich barwniki, wśród tych urządzeń są lasery barwnikowe ciągłe i impulsowe;
- lasery półprzewodnikowe (diodowe) – mają wysoką wydajność i są oparte na dużym półprzewodniku.
Lasery można podzielić również ze względu na sposób działania. Wyróżnia się lasery o działaniu ciągłym, które emitują światło o stałej mocy lub natężeniu, i lasery impulsowe, które emitują powtarzające się impulsy światła. Lasery dzieli się także pod względem mocy i długości fali. Są więc lasery małej mocy (1-6 mW), lasery średniej mocy (do 500 mW) i lasery dużej mocy (powyżej 500 mW).
Rodzaje laserów
- Lasery dużej mocy są stosowane podczas zabiegów inwazyjnych. Są używane przez lekarzy lub kosmetologów w ścisłym kontakcie z lekarzami. Działanie takich urządzeń polega na przerywaniu ciągłości skóry, koagulacji i odparowaniu (ablacji). Stosuje się je w zabiegach odmładzania skóry, usuwania znamion, tatuaży i blizn.
- Lasery małej i średniej mocy są nazywane laserami biostymulującymi. Używa się ich w dziedzinie dermatologii, kosmetologii i rehabilitacji. Służą do przeprowadzania zabiegów inwazyjnych, czyli takich, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Ma zastosowanie przy usuwaniu przebarwień i blizn, spłycaniu zmarszczek oraz leczeniu łysienia.
- Lasery frakcyjne zapewniają maksimum efektów przy minimum skutków ubocznych. Urządzenia te stosuje się do redukcji zmarszczek, usuwania blizn, rozstępów i przebarwień, a także do odmłodzenia skóry.
- IPL to urządzenie, które ma różną długość fal świetlnych, a wiązki świetlne są pochłaniane między innymi przez hemoglobinę i melaninę. IPL może być stosowane przez kosmetologów bez konieczności asystowania lekarza. Stosuje się je do zwalczania oznak starzenia się skóry, zwężenia porów skóry, trwałego usuwania owłosienia, zamykania naczynek krwionośnych, usuwania przebarwień skóry i znamion trądzikowych.
Lasery i laseroterapia- przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do zastosowania laserów i laseroterapii, są następujące czynniki:
- menstruacja;
- ciąża i karmienie piersią;
- świeża i mocna opalenizna;
- choroby nowotworowe;
- leki i zioła fotouczulające;
- nadwrażliwość na światło;
- epilepsja;
- nieleczona cukrzyca;
- uszkodzona skóra w miejscu zabiegu;
- choroby bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
Lasery i laseroterapia – popularność
Dlaczego lasery i laseroterapia są tak skuteczne? Bo dają dobre i szybkie efekty, zaleca się je w wielu przypadkach leczenia i pielęgnacji skóry, a do tego mają niewielką inwazyjność. Zabiegi tego typu stosuje się do usuwania cellulitu, blizn, rozstępów i przebarwień, zamykania naczynek krwionośnych, usuwania niechcianego owłosienia i tatuaży. Lasery nie powodują poważnych skutków ubocznych, a do codziennych obowiązków można powrócić niemal po zabiegu.