Trądzik różowaty to przekleństwo! Jak dbać o cerę, kiedy go mamy?

trądzik różowaty

Macie trądzik różowaty? Szukacie skutecznego sposobu na zmniejszenie czerwonych plam na skórze i zminimalizowanie podrażnień? Od lat borykam się z tym problemem i dziś podzielę się z wami moimi sposobami na pielęgnację skóry problematycznej. Przeczytajcie!

Objawia się intensywnym i niekontrolowanym zaczerwienieniem skóry, najczęściej na twarzy. Krwiste plamy pojawiają się najczęściej z powodu silnych emocji lub wysokich temperatur. Do tego dochodzą krostki i zgrubienia podobne do tych, które występują przy zwykłym trądziku.

Bardzo często na trądzik różowaty cierpią osoby, które leczyły się steroidami. Podatniejsze na tę chorobę są kobiety. Ale oczywiście nie tylko one.

Trądzik różowaty – przyczyny

  • Dziedziczenie: jeśli ktoś w rodzinie miał trądzik różowaty, możesz też go mieć.
  • Zaburzenia endokrynologiczne, czyli np. tarczyca, wahania hormonalne.
  • Różnego rodzaju uczulenia oraz alergie, zwłaszcza skórne.
  • Problemy żołądkowe m.in. wrzody, nadkwasowość soku żołądkowego.
  • Nadciśnienie tętnicze i różnego rodzaju choroby układu krwionośnego.

Co może nasilać trądzik różowaty?

Na większość z przyczyn tego schorzenia nie mamy wpływu. Możemy zadbać o swoje zdrowie, ale już z genami za bardzo nie powalczymy. Warto jednak wiedzieć, co działa na naszą niekorzyść i może przyczyniać się do rozwoju trądziku różowatego. Oto najczęstsze przyczyny nasilania jego objawów:

  • regularne spożywanie alkoholu,
  • picie kawy w dużych ilościach,
  • częste korzystanie z sauny,
  • nadmierny stres,
  • bardzo duży wysiłek fizyczny,
  • jedzenie ostrych potraw.

Uwaga! Najczęstsza przyczyna nasilania się objawów trądziku różowatego to niestety… niewłaściwa pielęgnacja. Sami jesteśmy sobie winni.

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

To niełatwe zadanie i potwierdzi to każda osoba, która cierpi na to schorzenie.

Z uwagi na to, że nie są znane dokładne przyczyny trądziku różowatego, trudno też o znalezienie cudownego środka zaradczego. Nie polecę wam konkretnego leku, preparatu, bo takiego nie ma. Ale powiem wam, jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym krok po kroku.

1. Oczyszczanie

Najważniejsze jest codzienne, bardzo dokładne oczyszczanie twarzy. Nie wolno używać do tego mydła! Mycie twarzy mydłem powoduje jej wysuszanie, a trądzik bardzo nie lubi suszy. Najlepsze efekty dają specjalne, dedykowane osobom z trądzikiem różowatym preparaty. Są na tyle silne, żeby dokładnie oczyszczać skórę, a jednocześnie na tyle łagodne, żeby jej nie podrażniać.

2. Nawilżanie

Niezależnie od tego, czy masz skórę suchą, czy też tłustą, musisz ją nawilżać. Podstawowe działanie, jeśli zależy nam na zdrowiu naszej skóry, to dostarczenie jej cennej wody i zapobieganie utracie tego nawilżenia. Nawilżona skóra jest mniej skłonna do podrażnień, mniej podatna na dyskomfort i o wiele lepiej poddaje się leczeniu. Jeśli chcesz się czuć komfortowo, mimo że masz trądzik różowaty, musisz zadbać o dobre nawilżenie skóry.

3. Ochrona przeciwsłoneczna

Wiele mówi się ostatnio o tym, jak bardzo szkodliwe dla nas jest słońce. Osoby cierpiące na trądzik różowaty nie powinny o tym zapominać. Długa ekspozycja na słońce zaostrza objawy, dlatego podstawa to stosowanie kremu z filtrem UV. Jakie kosmetyki ochronne polecane są dla osób z trądzikiem różowatym? Przede wszystkim filtry zawierające tlenek cynku i lekkimi silikonami, które mają SPF większe niż 30 i są bezzapachowe (aromaty często uczulają).

4. Dobór kosmetyków

Dbanie o skórę z trądzikiem różowatym wymaga odpowiedniego kosmetyku. Wiele produktów dostępnych na rynku może podrażniać delikatną i bardzo wrażliwą skórę trądzikową. Zanim wybierzesz krem, żel lub serum, sprawdź, czy nie zawiera takich składników, jak: alkohol, kamfora, sztuczne aromaty, kwas glikolowy, kwas mlekowy, laurylosiarczan sodu (substancja spieniająca), mentol. Wszystkie one mogą zaogniać trądzik różowaty.

5. Ostrożność

Nauczyłam się przez lata, że życie z trądzikiem różowatym wymaga łagodności, delikatności i ostrożności. Czasami naprawdę niespodziewanie możemy nabawić się czerwonych plam i nieprzyjemnego uczucia swędzenia – używając za ostrej myjki, stosując środki złuszczające i ściągające, a nawet pocierając twarz ręcznikiem. Także nowe kosmetyki warto przetestować przed pierwszym użyciem, żeby nie spowodować, że trądzik różowaty zaogni się z powodu reakcji alergicznej, na którykolwiek ze składników.

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień