Olejki w pielęgnacji. Jakie są właściwości naturalnych składników w kosmetykach?

olejki w pięlęgnacji

Hejka!

Ostatnio częściej zdarza mi się recenzować produkty, dlatego w tym wpisie chciałabym opowiedzieć wam nieco ogólniej o tym, jakie właściwości mają naturalne olejki. Przedstawię wam kilka moich ulubionych olejów i napiszę, do czego można wykorzystać olejki w pielęgnacji. 🙂

Olejki roślinne coraz częściej zastępują różnego rodzaju kosmetyki. Odpowiednio zastosowane działają na naszą skórę niczym naturalny opatrunek. Pielęgnują, regenerują i ochraniają. I można stosować je też na włosy, rzęsy, paznokcie.

Wiemy coraz więcej na temat właściwości olejków oraz ich zastosowania. Chociaż moim zdaniem to nadal niewiele. W drogeriach możecie kupić zaledwie kilka, kilkanaście olejków, podczas gdy do celów kosmetycznych wytłacza się kilkaset różnych rodzajów olejów! Imponujące, prawda?

Naturalne olejki – właściwości

Jak działają olejki? To zależy od oleju oraz tego, do czego mamy zamiar go wykorzystać. Z moich obserwacji wynika jednak, że część właściwości olejów się pokrywa. Oto co dają w codziennej pielęgnacji.

  • Dbają o nawilżenie
    Co prawda nie można powiedzieć, że naturalne olejki nawilżają, ale mają wiele wspólnego z nawilżeniem. Wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową, która odpowiada za zachowanie odpowiedniego poziomu wody w skórze. Dzięki olejkom zapobiegamy utracie nawilżenia, a także wspieramy działanie innych kosmetyków i substancji nawadniających.
  • Zapewniają ochronę
    Naturalne olejki to naprawdę świetne substancje ochronne. Nie tylko zapobiegają utracie wody, ale też zniszczeniom, które przynoszą różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Większość olejków to naturalne filtry UV, które chronią przed słońcem. Niektóre olejki działają też antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, ograniczając szkodliwe działanie wolnych rodników.
  • Pielęgnują i upiększają
    Olejowanie skóry, włosów, paznokci – te zabiegi wykonują się z dwóch powodów. Z jednej strony w celach zdrowotnych, bo olejki regenerują, odżywiają, łagodzą podrażnienia i pomagają leczyć wiele przypadłości. Ale z drugiej strony robi się je po to, żeby wyglądać lepiej, ponieważ naturalne oleje wygładzają, uelastyczniają, dodają blasku, ujednolicają koloryt i podkreślają odcień np. włosów.

Jak wykorzystać olejki w pielęgnacji?

Sposobów jest wiele, a każdy daje jakieś korzyści. Ile głów, tyle pomysłów. Ja podpowiem wam, do czego wykorzystuję naturalne olejki w pielęgnacji na co dzień. Oto garść prostych zastosowań.

  • Olejowanie włosów zamiast nakładania odżywki i maski.
  • Wgniatanie odrobiny oleju we włosy, żeby nadać im blask.
  • Dodawanie olejku do szamponu, żeby wzmocnić jego działanie.
  • Wcieranie olejków w paznokcie dla ich wzmocnienia.
  • Zabezpieczanie olejem końcówek włosów.
  • Demakijaż olejami, który jest dużo delikatniejszy dla cery.
  • Masaż twarzy za pomocą ulubionych, lekkich olejków.
  • Stosowanie odrobiny olejku jako bazy pod makijaż.
  • Używanie oleju jako odżywki na cienki rzęsy i brwi.

Najlepsze naturalne olejki (mini ranking)

Oczywiście nie każdy olejek ma takie same właściwości, tak samo lekką formułę i tak samo dobrze się sprawdzi w określonym przypadku. Oczywiście mam swoich ulubieńców – oto olejki do pielęgnacji, których używam niemal codziennie!

  1. Olej arganowy – świetnie sprawdza się na mojej twarzy, której przywraca zdrowy wygląd, jędrność i blask. Dzięki olejkowi arganowemu pozbyłam się przebarwień i zminimalizował trądzik, który uprzykrzał mi życie od dawna.
  2. Olej rycynowy – tego olejku to chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Ja regularnie wcieram go w skórę głowy, żeby mieć gęstsze i dłuższe włosy. Ale zauważyłam też, że fajnie sprawdza się do demakijażu, tylko trzeba nabierać go na mokry wacik, bo sam jest zbyt klejący się i gęsty.
  3. Olej migdałowy – cudownie pachnie i jeszcze lepiej sprawdza się na twarzy. Stosuję go wymiennie z arganowym, od którego jest lżejszy i lepiej ujędrnia. Moja cera po zastosowaniu tego olejku jest gładka jak jedwab.
  4. Olej z pestek malin – pięknie wyrównuje przebarwienia i drobne zmarszczki, a także doskonale radzi sobie z rozstępami i cellulitem. Sprawdziłam na sobie.
  5. Olej z passiflory – marakuja skusiła mnie swoją egzotycznością i wieloma witaminami w składzie, a dopiero po zakupie tego olejku przekonałam się, że to był naprawdę świetny pomysł. Dziś wiem, że olejek z marakui cudnie pasuje moim włosom, które dzięki niemu są gładsze, zdrowsze i mniej się puszą.

Gdzie kupić najlepszej jakości oleje?

Teraz krótka garść porad. Skąd wziąć olejki do pielęgnacji, które będą 100% naturalne i naprawdę skuteczne? Ja większość swoich olejów zamawiałam przez internet. Możecie to zrobić w internetowych drogeriach z kosmetykami naturalnymi.

A jeśli chcecie coś typowo na włosy, to zastanowiłam się nad zakupem gotowego olejku, który łączy w sobie naturalne oleje – niestety samodzielne dobranie olejków do rodzaju włosów może być trudne. Tylko pamiętajcie, żeby zawsze zerkać na skład.

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień