Jakie mydło jest dla ciebie najlepsze? Poznaj pH mydła i pH swojej skóry

jakie mydło jest najlepsze

Heja!

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, mimo że ma to kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry. Mam na myśli pH mydła używanego przez nas do mycia twarzy lub ciała. Jest to bardzo ważne ze względu na pH naszej skóry. Jedno z drugim powinno być prawidłowo dobrane, żeby oczyszczało i dbało o skórę. Jakie mydło będzie dla ciebie najlepsze?

Jakie jest pH mydła i pH skóry?

Odczyn mydła jest zasadowy i wynosi około 8,5 pH. Plasuje się więc prawie w środku 14-stopniowej skali. Jeżeli odczyn danej substancji jest zbliżony do 0, to ma ona odczyn kwaśny. Numer 7 oznacza odczyn neutralny; powyżej tej granicy znajdują się odczyny zasadowe.

Nasza skóra ma odczyn kwaśny i wynosi on około 5,5 pH. Najbardziej kwaśnym elementem skóry jest płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Tymczasem skóra właściwa może mieć nawet o 2 stopnie mniejszą kwasowość.

Czy wiesz, że skóra noworodka do pierwszego miesiąca życia ma odczyn neutralny? Dlatego do jej pielęgnacji powinno używać się specjalnych preparatów.

Nie na całej skórze mamy takie samo pH. Wynika to z ochrony przed chorobami, a ochronę tę twój organizm “opracowuje” samodzielnie. Inne pH jest zatem w pachwinach i pod pachami – skóra w tym miejscu jest bardziej narażona na bakterie i wytwarza kwaśne środowisko.

Pamiętaj też, że im wyższe pH skóry, tym bardziej się ona łuszczy. Mogą się do tego przyczynić mydła zasadowe, które wspomagają złuszczanie. Te same produkty powodują również uszkodzenia płaszcza lipidowego, a w efekcie utratę zdolności obronnych i ucieczki wody z wnętrza skóry.

Mydło naturalne jest najlepsze?

Wiele się mówi, że naturalne mydła, produkowane do dziś metodą chałupniczą, są najlepsze. Dlaczego? Chodzi o to, że takie produkty dobrze emulgują brud na skórze, czyli przyciągają do siebie zanieczyszczenia. Niestety w mydłach tego typu występuje również kwas laurynowy, który może uszkodzić barierę ochronną skóry. Z drugiej jednak strony takie kosmetyki naturalne zawierają olejki, które dbają o nawilżenie skóry. Najlepsze do pielęgnacji skóry wydają się być mydła szare, glicerynowe, wyprodukowane na bazie olejków, z solami potasowymi lub sodowymi. Ich odczyn jest zbliżony do odczynu skóry. Polecane są do cery problematycznej, a co najciekawsze możesz zrobić je samodzielnie w domu.

A może syndet?

Syndet to produkt polecany przez dermatologów do pielęgnacji cery z łuszczycą lub z egzemą. Czy wiesz, że syndety wymyślono na potrzeby wojskowych, bo bardzo dobrze się pienią i skutecznie usuwają brud? Są polecane do odbudowy płaszcza lipidowego, bo zawierają naturalne składniki (łagodzący wyciąg z owsa, nawilżającą glicerynę lub witaminę E, która ma właściwości regenerujące).

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień