Henna, indygo, cassia – farbowanie włosów ziołami

farbowanie włosów ziołami

Cześć!

Farbowanie włosów ziołami staje się coraz bardziej modne. W końcu liczy się naturalność, zarówno jeśli chodzi o metodę koloryzowania pasemek, jak i o produkt do tego przeznaczony. Na czym polega taki rodzaj farbowania? Przeczytaj o tym w moim wpisie. Serdecznie zapraszam do lektury.

Farbowanie włosów ziołami

Hennowanie, czyli farbowanie włosów ziołami to naturalny sposób na zmianę koloru. Najczęściej stosuje się indygo lub cassię. Wyróżnia się trzy podstawowe barwniki:

  • cassia – nadaje włosom miodowe refleksy;
  • henna – barwi włosy na rudo-czerwony kolor, a w połączeniu z indygo i cassią w odpowiednich proporcjach można uzyskać wiele kolorów, od jasnego blondu aż po brązy;
  • indygo – farbuje włosy na czarny kolor o niebieskim odcieniu.

Jak przygotować hennę, cassię i farbę na bazie henny?

Do mieszanki farby stosuje się na 100 gramów produktu około 10 gramów zakwaszacza. Tym ostatnim jest kwasek cytrynowy, amla, ocet lub hibiskus. Osoby, które od dawna koloryzują pasemka w ten sposób, dodają inne zioła, które podbijają kolor. Takimi ziołami mogą być na przykład: kurkuma, słodka papryka, orzech włoski, miód i kozieradka.

W pierwszej kolejności miesza się hennę, cassię z zakwaszaczem, a potem dodaje się ciepłą wodę o temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Dopiero na koniec dodaje się produkty wzmacniające kolor. Czystą hennę utleniamy, czyli owijamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 – 20 godzin. Cassi i indyga nie utleniamy.

Jak farbować włosy?

Przed pierwszym farbowaniem należy oczyścić włosy z silikonów i innych produktów, które mogłyby przeszkadzać w przenikaniu pigmentu do wnętrza włosów. W tym celu należy użyć dobrze oczyszczających szamponów z silnymi detergentami w składzie. Warto także zrobić chelatowanie włosów, które polega na nałożeniu kwasku cytrynowego i maski bez silikonów. Po upływie około 15 minut kosmetyki się spłukuje.

Co po nałożeniu henny i farb ziołowych?

Ziołowymi farbami pokrywa się mokre włosy. Im grubsza warstwa produktu, tym lepiej. Po zaaplikowaniu farby włosy owijamy folią, skórę na szyi, uszach lub czole zabezpieczamy papierowym ręcznikiem, a na głowę zakładamy ręcznik. Całość trzymamy przez dwie do trzech godzin na włosach średnio- i wysokoporowatych lub około czterech godzin na włosach niskoporowatych. Po upływie tego czasu farbę zmywa się i nie nakłada się żadnych masek, olejków i odżywek przez następne dwa dni.

Farbowanie henną a odżywka

Zaleca się, żeby podczas pierwszego farbowania nie stosować odżywek lub masek. Mogą przeszkodzić ziołom w zabarwieniu włosów. Jeżeli tylko odświeżasz kolor, to bez przeszkód możesz zastosować dodatkowy produkt. Przy pierwszym farbowaniu warto zastosować substancje podbijające kolor.

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień