Cześć!
Promienie słoneczne z jednej strony dają życie, a z drugiej powodują przebarwienia i przyczyniają się do szybszego powstawania zmarszczek. Jeżeli i ty masz podobne niedoskonałości lub chcesz ich uniknąć, to sprawdź, jak dbać o skórę i co musisz wiedzieć o promieniowaniu UV. Zapraszam do lektury!
Rodzaje promieniowania UV
Nie tylko słońce opala skórę i daje ciepło. Bardzo popularne są sztuczne źródła emitujące promieniowanie UV, których zadaniem jest odwzorowanie spektrum promieni słonecznych. Niestety w wyniku ich działania w skórze dochodzi do szkodliwych zjawisk fotobiologicznych i zwiększenia ryzyka zachorowania na przykład na nowotwory. Ostatnio modne stało się bycie opalonym, co wynika z psychicznej potrzeby.
Wyróżnia się kilka rodzajów promieniowania UV. Mamy więc: promieniowanie podczerwone, światło widzialne i promieniowanie nadfioletowe. Razem noszą nazwę promieniowania optycznego i wchodzą w skład promieni słonecznych docierających na Ziemię. Promieniowanie podczerwone dociera do nas w około 60%, promieniowanie widzialne w około 35%, a promieniowanie nadfioletowe w 1-2%. Skutki, jakie wywołują w tkankach, są uzależnione od ilości energii pochłoniętej przez te tkanki.
Promieniowanie ultrafioletowe ma długość fali 100-400 nm. Nie wywołuje wrażeń wzrokowych i dużej aktywności biologicznej, co przyczynia się do działania bakteriobójczego, nadmiernego wydzielania pigmentu, redukcji, rozkładu i utleniania. Głównym i najsilniejszym źródłem tego rodzaju promieni jest Słońce. Ma ono największy wpływ na organizm człowieka.
Promieniowanie UVA
Stanowią około 90% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Dzieli się je na: UVA 1 o długości fali 340-400 nm i UVA 2 o długości fali 320-340 nm. W promieniach słonecznych znajduje się więcej promieni UVA; jest ich 500-1000 razy więcej niż promieni UVB. To promieniowanie przenika przez szyby i chmury, u zdrowych osób nie powoduje rumienia, oparzenia, prowadzi natomiast do opalenizny, wpływają na włókna kolagenowe, prowadzą do fotostarzenia i rozwoju nowotworów skóry. Promienie UVA są także stosowane w solariach, które zapewniają opaleniznę bez oparzenia skóry.
Promieniowanie UVB
Stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego docierającego na Ziemię. Są pochłaniane w około 90% przez naskórek, co przyczynia się do jego uszkodzeń. Wywołuje rumień, prowadzi do opalenizny, charakteryzuje je przenikanie przez wodę. Najsilniejsze działanie promieniowania UVB jest w godzinach od 10.00 do 15.00. Wraz ze zmianą pory roku zmienia się natężenie tego rodzaju promieniowania, a latem jest ono największe.