Jakie witaminy powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej? Mój ranking

witaminy w kosmetykach do cery dojrzałej

Witaminy w kosmetykach do cery dojrzałej odgrywają kluczową rolę. Żeby ich działanie było skuteczne, należy połączyć je ze sobą i z innymi składnikami w taki sposób, aby pokonały barierę naskórka, dotarły do jego głębszych warstw i tam pobudziły procesy regeneracyjne. Funkcję transportera zwykle pełnią liposomy, czyli mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które dostarczają zawarte w nich inne substancje do wnętrza skóry. Te substancje to głównie witaminy A, C i E, które tworzą koktajl antyrodnikowy. Witaminy, które wymieniłam, mają zbawienny wpływ na skórę nie tylko wszystkie razem, lecz także każda z osobna. Jaki? Jakie witaminy, przeciwutleniacze, minerały i inne składniki powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej? Oto mój ranking.

Jakie witaminy powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej?

Kosmetyki do cery dojrzałej powinny zawierać następujące witaminy:

  • witaminę A, która reguluje rogowacenie naskórka, to znaczy pogrubia jego głębszą, żywą warstwę i przyśpiesza złuszczanie martwej warstwy zewnętrznej, a także rozjaśnia przebarwienia w naskórku oraz pobudza aktywność fibroblastów i produkcję kwasu hialuronowego;
  • witaminę C, która stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych, działa złuszczająco i rozjaśnia przebarwienia;
  • witaminę E, która zapewnia skórze nawilżenie, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, a także wygładza, ujędrnia i natłuszcza;
  • witaminę B9 (czyli kwas foliowy), który działa regenerująco i przeciwzmarszczkowo oraz chroni skórę przed fotostarzeniem.

Jakie przeciwutleniacze powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej?

Przeciwutleniacze stanowią kolejną ważną grupę składników kosmetyków do cery dojrzałej, ponieważ nie tylko wyłapują i eliminują wolne rodniki, lecz także ograniczają procesy oksydacyjne białek i lipidów oraz regenerują błony komórkowe. Te funkcje najlepiej pełnią witaminy A, C i E oraz koenzym Q10, kwas liponowy i polifenole. Jednocześnie każde z nich wykazuje dodatkowe właściwości:

  • koenzym Q10 wspiera produkcję energii w mitochondriach komórek;
  • kwas liponowy uczestniczy w tworzeniu kwasów nukleinowych i ułatwia wydzielanie witaminy C, bez której włókna kolagenowe nie mogłyby powstać;
  • polifenole działają przeciwzapalnie.

Jakie minerały powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej?

Cera dojrzała, która potrzebuje intensywnej regeneracji, szczególnie łaknie takich pierwiastków jak wapń i magnez. I tak:

  • Wapń regeneruje i zagęszcza naskórek, umacnia spoistość komórek i wzmacnia tkankę podskórną, a tym samym zapobiega jej wiotczeniu. Ponadto nie dopuszcza do wysuszenia skóry i jej nadmiernego uwrażliwienia.
  • Magnez jako pierwiastek energii aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, uczestniczy w przemianie węglowodanów i tłuszczów oraz stymuluje wzrost komórek skóry, a tym samym pobudza je do życia.

Jakie inne składniki powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej?

Ubytek hormonów wpływa negatywnie na kondycję skóry, dlatego kosmetolodzy postanowili wzbogacić kosmetyki do cer dojrzałej o hormony roślinne, czyli tak zwane fitohormony. Pod względem budowy fitohormony przypominają hormony ludzkie, z tą różnicą, że działają jedynie miejscowo. Aplikowane na skórę opóźniają proces jej starzenia oraz mają właściwości kojące, przeciwzapalne i antyutleniające, a tym samym zapobiegają uszkodzeniu błon komórkowych. Ponadto przyspieszają odnowę komórek, zwiększają ich zdolność do przyswajania substancji biologicznie aktywnych, sprzyjają usuwaniu toksyn i stymulują produkcję kwasu hialuronowego. Dzięki nim naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do cery dojrzałej Waszym zdaniem? Czekam na Wasze opinie!

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień