Mycie włosów mąką? Czemu nie! Robimy szampon z mąki żytniej

szampon z mąki żytniej

Cześć!

Mycie włosów szamponem z mąki żytniej to podobno najmodniejszy i najlepszy sposób pielęgnacji. Z pewnością polubią go weganie i wegetarianie. Jak zrobić ekologiczny szampon? Przeczytaj mój wpis, a dowiesz się, jak dbać o włosy w zgodzie z Matką Naturą.

Pielęgnacja włosów bez detergentów

Włosy i skóra głowa każdego z nas inaczej reagują na szampony z detergentami lub substancjami silnie oczyszczającymi. Za podrażnienia i przesuszenie pasemek odpowiada zazwyczaj SLS. Jeżeli użyjesz za dużo oczyszczającego szamponu, gruczoły łojowe umiejscowione w skórze twojej głowy mogą zareagować nadmierną produkcją sebum. W efekcie pojawi się łupież, włosy zaczną się przetłuszczać i wypadać. Z drugiej jednak strony SLS oczyszcza skórę głowy i przywraca jej świeżość.

Co zamiast SLS?

Jeżeli twoje włosy i skóra głowy źle reagują na silnie oczyszczające substancje, możesz zastosować kosmetyki z łagodniejszymi składnikami. Wypróbuj metodę OMO lub metodę kubeczkową. Pierwsza polega na umyciu włosów odżywką, następnie szamponem i znów odżywką. Dzięki niej pasemka są nawilżone, wygładzone, nabłyszczone i chronione przed oczyszczającymi substancjami zawartymi w szamponach. Druga metoda polega na porcjowaniu produktów myjących i rozlewaniu ich w kubki. A czy zamiast oczyszczających szamponów, metod OMO i kubeczkowej można zastosować szampon z mąki żytniej? Sprawdźmy!

Mąka żytnia w pielęgnacji włosów

Dlaczego akurat mąka żytnia będzie najlepsza w pielęgnacji włosów? Bo tylko ona nie ma właściwości sklejających lecz spieniające. Zawiera bowiem naturalne saponiny, które łagodnie myją i nie podrażniają skóry głowy. Co więcej mąka żytnia jest bogata w kwas pantotenowy, który ma działanie wzmacniające. Mąka ma pH naturalne dla skóry głowy, zapobiega elektryzowaniu się włosów i delikatnie unosi je u nasady.

Szampon z mąki żytniej DIY

Do przygotowania szamponu potrzebne ci będą dwie łyżki mąki żytniej typ pomiędzy 500 a 720 oraz odrobina wody. Składniki dokładnie wymieszaj, a uzyskaną miksturę nałóż na pasemka i skórę głowy. Szampon wmasuj, a po chwili spłucz letnią wodą. Zajmie ci to więcej czasu niż w przypadku mycia głowy zwykłym szamponem, ale według mnie i dziewczyn, które testowały ten produkt, naprawdę warto. Mimo że włosy po zabiegu będą nieco szorstkie, to z czasem staną się mięciutkie, gładkie i lśniące.

Przetestujecie szampon z mąki żytniej, dziewczyny?

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień