Hej kochani! Wiecie, czym jest bakuchiol? Ostatnio jest o nim głośno. Bakuchiol jest okrzyknięty rewolucją w zakresie pielęgnacji anti-aging. To roślinny odpowiednik retinolu. Jest chętnie wybierany przez zwolenników naturalnej pielęgnacji. Czy działa tak samo jak oryginalny retinol? Czy może lepiej? Warto go stosować? Już wyjaśniam!
Czym jest bakuchiol?
Bakuchiol to roślinny składnik kosmetyczny, pozyskiwany z rośliny Babchi. Może o niej słyszeliście, ponieważ roślinka od dawna wykorzystywana jest jako surowiec kosmetyczny. Opisano ją już w tradycyjnej medycynie indyjskiej oraz chińskiej. Olejek eteryczny znajdujący się w nasionach Babchi jest cenny: pobudza i odżywia skórę, a przy tym koi i poprawia stan skóry, działając przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco.
Zauważono, że substancje z bakuchiolu wspomagają leczenie niedoskonałości skórnych, w tym trądziku, łuszczycy czy egzemy. Bakuchiol działa przeciwstarzeniowo, jest doskonały w walce z niedoskonałościami, pomaga w profilaktyce anty-aging i wygładza skórę. Co więcej, ceni się go za to, że nie powoduje żadnych reakcji alergicznych i może być stosowany, jeśli macie wrażliwą, skłonną do alergii skórę.
Bakuchiol został w pełni doceniony także w kosmetyce i wykorzystuje się go jako składni beauty, a nie jedynie jako wspomaganie leczenia, jak stosowano go w medycynie wschodu. Sławę przyniósł mu fakt, że ma takie samo działanie i właściwości, jak retinol. Właśnie dlatego bakuchiol stał się składnikiem kremów do twarzy i pod oczy, maseczek, toników czy serum. Okazuje się, że bakuchiol jest doskonały nawet dla kobiet w ciąży, podczas gdy retinol już nie do końca (nie każda jego forma).
Bakuchiol – działanie i właściwości
Warto je poznać, a także oczywiście włączyć do pielęgnacji na dzień krem do twarzy z bakuchiolem. Podczas gdy niektóre postacie retinolu nie zachowują sie prawidłowo w kontakcie z promieniowaniem UV, bakuchiol jest neutralny i bezpieczny w kontakcie ze słońcem. Oto jego właściwości:
- ma właściwości przeciwzmarszczkowe oraz odmładzające
- pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny,
- ujędrnia, a regularnie stosowany spłyca zmarszczki
- sprawia, że znikają linie mimiczne
- ma także silne działanie przeciwutleniające
- chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
- można go stosować na dzień, nie szkodzi mu promieniowanie UV
- bakuchiol ma właściwości złuszczające – odnawia naskórek i z czasem odsłania nową, gładką skórę
- roślinny retinol zmniejsza przebarwienia i ujednolica koloryt skóry.
Ma grono zwolenników i przeciwników, którzy twierdzą, że żadna roślinka nie zastąpi prawdziwego retinolu i nie prześcignie go w działaniu. A wy jak sadzicie i co wybieracie?
Bakuchiol czy retinol? Zagłosujcie pod postem!