Tajemnice kosmetyków mineralnych. Czym różnią się od tych „zwykłych”?

kosmetyki mineralne

Cześć, dziś będzie o kosmetykach mineralnych, o których dowiedziałam się ostatnio dużo dobrego. Czy zastanawialiście się kiedyś, czym różnią się produkty mineralne od tych tradycyjnych? Jeśli tak, to ten wpis wam się spodoba. Jeśli nie, to zacznijcie się zastanawiać i też przeczytajcie.

Kosmetyki mineralne. Czyli jakie?

Najczęściej o kosmetykach mineralnych słyszymy przy okazji wybierania czegoś z kategorii „makijaż”. Wtedy dowiadujemy się, że istnieją pudry mineralne, podkłady mineralne, a nawet mineralne cienie do powiek.

Podobno są delikatniejsze dla skóry. Ale czy to prawda?

Kosmetyki mineralne zostały stworzone z myślą o bardzo wrażliwej skórze po różnego rodzaju zabiegach np. peelingu laserowym lub mikrodermabrazji. Zwykły kosmetyk mógłby nadmiernie obciążyć skórę, zapchać ją i pogłębić podrażnienie. Mineralna formuła jest bardzo delikatna, mimo że zachowuje wszystkie właściwości standardowych produktów do makijażu.

Co wyróżnia kosmetyki mineralne?

Sekretem kosmetyków mineralnych jest ich formuła.

One są naprawde dobrze skomponowane i w pełni naturalne (chyba że jakiś producent stosuje określenie ‘mineralny’ tylko jako chwyt marketingowy). Ich skład jest bardzo minimalistyczny i ograniczony do niezbędnego minimum, dzięki czemu spada ryzyko podrażnienia. W produkcie mineralnym nie znajdziemy żadnej chemii tj. konserwantów, olejów mineralnych, substancji zapachowych, barwników i ulepszaczy.

To właśnie dzięki temu kosmetyki mineralne są łagodne, hipoalergiczne, dostosowane do problematycznych cer i oczywiście nie podrażniają.

Kosmetyki mineralne – formuła

Pojawia się tylko jedno pytania. Z czego tak naprawdę składa się kosmetyk mineralny, jeśli jest naturalny?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem tego typu kosmetyków są minerały. Krystalicznie czyste składniki mineralne takie jak mika, tlenek cynku, dwutlenek tytanu to właśnie sekret formuły kosmetyku mineralnego. Za kolor odpowiadają natomiast pigmenty pochodzenia naturalnego np. tlenki żelaza, chromu, manganu i ultramaryny. To biel cynkowa i biel tytanowa decydują o tym, jakie będzie natężenie koloru w kosmetyku.

Najpopularniejsze składniki kosmetyków mineralnych

Jeśli chcesz kupić dobry kosmetyk mineralny, szukajcie w składzie tych składników. To najpopularniejsze z mineralnych dodatków.

  1. Dwutlenek tytanu – to naturalny filtr przeciwsłoneczny o SPF 15, który w kosmetykach mineralnych odpowiada za właściwości kryjące.
  2. Tlenek cynku – ma właściwości antybakteryjne, ściągające i kojące, a do tego reguluje wydzielanie sebum, więc świetnie radzi sobie z wypryskami i innymi zmianami skórnymi o podobnym podłożu.
  3. Tlenki żelaza – są naturalnymi barwnikami, które nadają kosmetykom odpowiedni kolor, ale nie podrażniając przy tym skóry.
  4. Mika – bardzo popularna w cieniach do powiek, ponieważ nadaje skórze satynowo-perłowy blask, rozświetla i optycznie spłyca zmarszczki.

Czy kosmetyki mineralne malują lepiej?

Na temat właściwości kosmetyków mineralnych i ich cech (takich jak sypkość lub trwałość) powstało naprawdę wiele mitów, które chciałabym w tym momencie obalić.

Otóż kosmetyki mineralne są naprawdę trwałe, bo mimo swojej sypkiej formuły doskonale łączą się z cerą. Maleńkie cząsteczki minerałów najpierw łączą się z pędzlem, a później zgrabnie ‘chwytają się’ skóry, stapiając się z nią i dając naprawdę naturalny efekt krycia. Można nakładać je warstwowo (jeśli potrzebujemy mocnego krycia) i nie trzeba obawiać się efektu maski. Całość prezentuje się bardzo dobrze. I wiecie, co jeszcze wam powiem? Kosmetyki mineralne nie brudzą ubrań! 🙂

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień