Moje nowe odkrycie w pielęgnacji, czyli wosk pszczeli w kosmetyce

wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli w pielęgnacji skóry, włosów i ciała jest nieocenionym kosmetykiem. Przez długi czas mu się opierałam. Byłam sceptycznie nastawiona. Pojawił się w moim domu dlatego, że uparłam się któregoś dnia na samodzielnie wykonane perfumy w kremie. Wosk odgrywał tam istotną (bazową) rolę, nie sposób go było pominąć lub zastąpić czymś innym. P tych pachnących eksperymentach (które mówiąc szczerze naprawdę fajnie wyszły i które niebawem opiszę w osobnym poście) zostało mi całkiem sporo wosku pszczelego, więc zaczęłam zgłębiać jego właściwości kosmetyczne. Okazuje się, ze jest to całkiem „zacny” kosmetyk. Jakie właściwości ma wosk pszczeli?

Wosk pszczeli w kosmetyce – skład

Co zawiera wosk pszczeli? Okazuje się, ze jest bogactwem flawonoidów, beta-karotenu, lipidów i szeregu witamin. Wosk pszczeli zawiera też bardzo cenny dla skóry i włosów skwalen, oraz szereg kwasów tłuszczowych m.in. kwas walerianowy, melisowy, oraz masłowy.

Jest on bardzo gesty, jego konsystencja jest niemal stała, ale pod wpływem ciepłą wosk pszczeli topi się i przybiera bardziej kosmetyczną formę, więc daje się łatwo nakładać na skórę i włosy. Oczywiście wosk pszczeli można zmieszać z innymi naturalnymi produktami, aby otrzymać kosmetyk o dużo silniejszych właściwościach regenerujących i odmładzających.

Wosk pszczeli w kosmetyce – właściwości

Wosk pszczeli jest wdzięcznym kosmetykiem nie tylko dlatego, że ma w swoim składzie cenne substancje pielęgnacyjne, ale również dlatego, ze tak doskonale miesza się z innymi składnikami: rozpuszcza się w alkoholach, tłuszczach, olejkach. To czyni z niego świetny składnik kosmetyczny, który w dodatku jest w pełni naturalny i świetnie odżywia i regeneruje naskórek.

Jakie w właściwości ma wosk pszczeli?

  • Przyspiesza produkcje kolagenu i elastyny, spowalnia procesy starzenia się skóry.
  • Dba o jędrność skóry i odpowiednie jej nawilżenie.
  • Zabezpiecza włosy i skórę przed zniszczeniem (tworzy na powierzchni okluzyjną powłokę ochronną).
  • Odżywia nawet silnie przesuszony naskórek i włosy.
  • Dostarcza cennych składników odżywczych.
  • Przyspiesza gojenie się ran.
  • Spowalnia pojawianie się zmarszczek.
  • Wygładza skórę i działa antyoksydacyjnie.
  • Wzmacnia płaszcz lipidowy skóry, zapobiega przesuszeniu włosów.

Wosk pszczeli można używać samodzielnie jako specyfik do masażu ciała, lub mieszać go z innymi naturalnymi substancjami. Dzięki temu powstanie Wam najskuteczniejszy krem do twarzy, ciała czy balsam do włosów. Wosk pszczeli idealnie komponuje się z naturalnymi olejkami do włosów, z kokosowym, arganowym, jojoba czy masłem shea. Dzięki temu jego konsystencja się zmienia, a wosk daje się łatwiej zaaplikować na ciało.

Wosk pszczeli – aromaterapeutyczne i unikalne właściwości

Czy wiecie, ze wosk pszczeli można używać jeszcze w inny sposób niż w formie „mazidła” na buzię, ciało czy włosy? Wosk doskonale relaksuje, oczyszcza umysł, pomaga się odprężyć – wystarczy zastosować go w formie aromaterapii lub postawić w pokoju zapaloną świecę z wosku pszczelego. Okazuje się ze świece z wosku znakomicie pochłaniają toksyny i zanieczyszczenia z powietrza, neutralizują pole elektromagnetyczne (często stawia się je w pomieszczeniach ze sprzętem RTV). Zapalona świeca z wosku jonizują powietrze ujemnym ładunkiem, dzięki czemu neutralizują szkodliwe promieniowanie i wpływają pozytywnie na cały organizm.

Wosk pszczeli w pielęgnacji – jak najlepiej go używać?

Mówiąc szczerze, ja nigdy nie używałam samego wosku do pielęgnacji. Nie mam cierpliwości do roztapiania go, więc zawsze łącze wosk z naturalnymi olejkami. Roztapiam w kąpieli wodnej odrobinę wosku (około 2 łyżki stołowe), Łyżkę masła shea, oraz mieszam wszystko z olejkiem arganowym lub olejem z pestek malin. Sprawdzam, czy konsystencja jest odpowiednia – jeśli nie – dodaję odrobinę więcej płynnego olejku. Taka mieszankę przelewam do ciemnego słoiczka i używam jako kremu do twarzy na noc, maski na włosy, balsamu do ciała. Mikstura z woskiem pszczelim jest cudowna i ie sądziłam, ze moja skóra stanie się taka gładka w tak krótkim czasie.

Zupełnie nie wiem, dlaczego wcześniej tak się wzbraniałam przed woskiem pszczelim, dziś polecam go każdemu. Wosk odnajdzie się nawet na skórze tłustej, ponieważ zawarty w nim skwalan doskonale równoważy sebum na twarzy.

Próbowałyście wosku pszczelego?Macie jakiś ciekawy przepis z jego wykorzystaniem? Koniecznie zostawcie komentarz!

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień