Hej kochane!
Olejek rycynowy mnie prześladuje. Ostatnio ciągle natykam się na jego opisy w sieci, widzę w składnikach odżywek do włosów i rzęs, oraz w szamponach. „Straszy” mnie wyzierając z aptecznych półek, jest składnikiem wielu olejkowych mieszanek na włosy. Chyba czas się z nim rozprawić. Takim oto właśnie sposobem olejek rycynowy otrzymuje osobny wpis na moim blogu. Zapraszam:)
Wszystko o olejku rycynowym
Gęsty olej wytwarza się z nasion rącznika pospolitego. Jest on dosyć treściwy i przez to ciężki w aplikacji. Jeśli podejmiecie decyzję o stosowaniu go na włosy, pamiętajcie, że musicie uzbroić się w cierpliwość, bo jest to dosyć uciążliwe. Przy zmywaniu go z głowy będzie to samo, czyli: trzy mycia włosów, zanim „zlezie” wam z głowy. Chyba że macie jakiś silny szampon, ale te najczęściej obfitują w SLS-y, czyli coś, co stoi w sprzeczności z olejowaniem włosów w ogóle. Głównym miejscem do którego możecie się udać, aby kupić olejek rycynowy jest apteka. To jego królestwo głównie dlatego, że olejek rycynowy ma właściwości lecznicze: wspomaga układ trawienny i pomaga we wszelkiego rodzaju przypadłościach gastrycznych.
Zastosowanie olejku rycynowego
Pozwólcie, że pominę jego lecznicze właściwości i przejdę od razu do meritum, czyli tego jak sprawdza się olejek rycynowy w kosmetyce. Można go bowiem nakładać zarówno na włosy, jak i na paznokcie oraz brwi. Błądząc po zakamarkach internetu wyczytałam również, że olejek rycynowy działa na rzęsy i pobudza je do wzrostu.
Tu od razu obalę pewien mit: o ile nakładanie olejku na włosy, brwi i paznokcie jest jak najbardziej uzasadnione, o tyle odradzam aplikować go na rzęsy. Chyba że wam wasz wzrok niepotrzebny do niczego. Same pomyślcie: gęsta, tłusta maź, która sprawia, że wasze spojrzenie jest non stop zamglone (cały świat też wygląda jakbyście żyły na pokrytych mgłą moczarach)… nie sądzę, aby to był dobry pomysł. Ja zapewne nie odrywałabym dłoni od oczu trąc i pocierając. Nie dość, że z tego może wyniknąć jakieś zapalenie oka, to w dodatku rzęsy zamiast się wzmacniać – non stop są pocierane i szarpane, a przez to wyrywane. Ładna mi regeneracja. W kwestii rzęs: nie bez powodu ktoś wymyślił odżywkę do rzęs. Obecnie to produkt, który nie ma sobie równych.
Olejek rycynowy na paznokcie – w tym temacie możecie odetchnąć spokojnie – olejek rycynowy nadaje się świetnie do pielęgnacji paznokci więc tym razem zbierze u mnie poklask. Dobrze nawilża i poprawia stan płytki, nadaje jej sprężystości i sprawia, że paznokcie przestają się kruszyć, łamać i rozwarstwiać. Wystarczy wcierać odrobinę olejku w paznokcie – najlepiej dwa razy dziennie, aby już po 2 tygodniach zobaczyć efekty. Ach, jeszcze jedno. Często trafiam w sieci na pytanie, czy olejek rycynowy można stosować na pomalowane paznokcie. Hm… nie. Lakier na paznokciach tworzy warstwę, która nie przepuszcza żadnych składników, więc olejek rycynowy nie ma szans dotrzeć do płytki.
Olejek rycynowy na włosy
Teraz mogłabym się rozpisywać w nieskończoność, ale chyba byście się zanudziły. Powiem zatem w skrócie, że jest to jeden z najciekawszych olejków do stosowania na pasemka i skórę głowy. Genialnie oczyszcza, pozostawiając skórę świeżą a włosy zdrowe i mocne. Poprawia też kondycję cebulek – to właśnie dlatego włosy rosną tak szybko. Innymi słowy – jest to jeden z najlepszych olejków na porost włosów. Jego niepowtarzalność wynika z tego, że zawiera on organiczny kwas tłuszczowy zwany rycynylowym lub rącznikowym. Mimo iż sam olej jest gęsty, to jednak cząsteczki kwasu rycynylowego szybko wchłaniają się we włosy, poprawiając ich kondycję w najgłębszych strukturach.
Olejek rycynowy na włosy – efekty
Efekty są dobre, i to bardzo 🙂 Włosy stają się odżywione, wzmocnione, pięknie błyszczą, rosną i przestają wypadać, a skóra głowy jest czysta i ma odpowiedni stopień nawilżenia. Olejek rycynowy pomaga tez zwalczyć łupież.
Jak stosować olejek rycynowy na włosy?
Mój przepis na to jak stosować olejek rycynowy jest prosty i myślę, że polubią go również wasze włosy: reguła jest taka, żeby nie nakładać go samego, ponieważ jest bardzo gesty i trudno go zmyć. Olej rycynowy najlepiej się czuje w towarzystwie innych olejków, dlatego albo same zmieszajcie sobie go z jakimś drugim, ulubionym olejem, albo oddajcie swe włosy w ręce ekspertów i kupcie jakąś mieszankę olejków, która zawiera w składzie olejek rycynowy.
Olejek rycynowy można nakładać na włosy suche albo mokre – w zależności od upodobać. Warto wiedzieć, ze mokre włosy łatwiej go absorbują i olej szybciej dociera tam, gdzie miał dotrzeć czyli do wewnętrznych struktur włosa, jednak zawsze pamiętajcie o tym, że olej rycynowy należy zmyć niezależnie od tego, czy aplikujecie go na mokre czy suche włosy.
Jak stosować olejek rycynowy na brwi – tu na szczęście niczego nie trzeba spłukiwać, wcierać ani masować 🙂 Olejek rycynowy aplikujecie na palec (dosłownie po kropelce na każdą brew) i nanosicie na cały łuk brwiowy jednym gestem. Możecie też zanurzyć w olejku czystą spiralkę po tuszu do rzęs i za jej pomocą nałożyć olejek na brwi – przy okazji się rozczeszą i ładnie ułożą.
To już wszystko:) Czy warto stosować olejek rycynowy? Moim zadaniem tak, ponieważ jest wyjątkowy, inny niż wszystkie:) Jakie jest wasze zdanie? Zostawcie komentarz, kochane istoty:)