Na pewno zauważyłyście (oby nie u siebie), że skóra wokół oczu jest bardzo cienka oraz łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniu. Ponadto charakteryzuje ją słabe krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych, czego skutkiem są cienie i obrzęki, które dodają lat. Proces przedwczesnego starzenia przyspiesza niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu – sprawia ona, że w tych rejonach szybciej tworzą się zmarszczki. Właśnie z tego powodu nie wystarczy, że kremem do twarzy muśniecie przy okazji skórę wokół oczu; potrzebuje ona oddzielnych kosmetyków i delikatnego traktowania. Jeżeli nie zadbacie o nią należycie, odzwierciedli nieprzespane noce, godziny przed komputerem i wszystkie błędy w pielęgnacji. Na czym polega prawidłowy demakijaż oczu? Jaki krem i jakie serum pod oczy wybrać? Jakie sposoby na podkreślenie spojrzenia polecam?
Na czym polega prawidłowy demakijaż oczu?
Demakijaż oczu to najważniejszy codzienny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego? Ponieważ podczas snu pozostałości kolorowych kosmetyków mogą podrażniać spojówki i skórę wokół oczu. Z tego powodu oczyszczanie okolic oczu musi być dokładne i delikatne. Do tego celu użyjcie płynu do demakijażu lub wody micelarnej. Zacznijcie od przyłożenia do powieki płatka kosmetycznego nasączonego wybranym preparatem, poczekajcie chwilę, aż tusz i cienie rozpuszczą się, po czym przesuńcie wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Powtarzajcie te czynności, dopóki kolejny płatek nie będzie całkowicie czysty.
Jaki krem pod oczy wybrać?
Po skończonym demakijażu sięgnijcie po dobry krem, który uwzględni potrzeby skóry wokół oczu. Czego ona potrzebuje? Kremy pod oczy mają bardzo lekką konsystencję, dzięki której łatwo się rozprowadzają i wchłaniają. Zwykle są wolne od substancji zapachowych, które mogłyby uczulać, za to zawierają witaminy i ekstrakty roślinne. Obie grupy składników zapewniają skórze długotrwałe nawilżenie, przyspieszają syntezę kolagenu, wygładzają płytkie zmarszczki, łagodzą podrażnienia naskórka, redukują obrzęki i rozjaśniają cienie pod oczami.
Jeżeli nie wiecie, jaki krem pod oczy wybrać, kierujcie się przede wszystkim potrzebami swojej skóry, a na drugim miejscu stawiajcie kategorię wiekową jego potencjalnego odbiorcy. Jeżeli macie skłonność do obrzęków i cieni, szukajcie składników, które poprawiają mikrokrążenie oraz działają drenująco i rozjaśniająco – będą to między innymi witaminy C i K, kofeina oraz wyciągi z bławatka i arniki. Jeżeli Waszym problemem jest wiotka skóra, wybierajcie kremy ujędrniające, czyli zawierające na przykład proteiny pszenicy, ekstrakt z ryżu i pseudobotulinę.
Jakie serum pod oczy wybrać?
Jeżeli problem przesuszonej lub zwiotczałej skóry jest nasilony, możecie wspomóc się silniejszymi preparatami, na przykład odżywczym serum. Można je stosować rano i wieczorem lub tylko wieczorem. Jak je nakładać? Nie smarujcie nim skóry, tylko wklepujcie je w nią – dzięki temu nie tylko nie rozciągniecie skóry, lecz także poprawicie krążenie krwi i limfy. Po rozprowadzeniu serum wokół oczu wklepcie w te rejony skóry odrobinę kremy pod oczy – to zniweluje uczucie ściągnięcia, które pozostawia serum.
Możecie sięgnąć po maseczki pod oczy w formie kolagenowych płatków nasączonych cenną substancją, na przykład kwasem hialuronowym albo wyciągiem z alg lub miłorzębu. Mają silne działanie nawilżające i napinające skórę, a niektóre mogą dodatkowo rozjaśniać cienie i likwidować obrzęki.
Sposoby na podkreślenie spojrzenia
Jeżeli już zadbałyście o kondycję skóry pod oczami, możecie skupić się na stronie estetycznej. Aby podkreślić urodę oczu, warto na przykład użyć kolorowego cienia lub kolorowej kredki. Zacznijcie od naniesienia na powieki odrobiny wygładzającej bazy pod makijaż. Dzięki niej cienie rozprowadzą się idealnie równo oraz nie będą się osypywać ani zbierać w załamaniach skóry. Następnie starannie wytuszujcie rzęsy, aby dodać oczom wyrazistości. Jeżeli marzycie o długich i gęstych rzęsach, zaopatrzcie się w dobrą odżywkę. Macie do wyboru preparaty, których należy używać na noc, po wieczornym demakijażu, i przeznaczone do stosowania pod tusz. Te pierwsze poprawiają wygląd i kondycję rzęs po mniej więcej miesiącu stosowania, jeżeli będą aplikowane systematycznie, z kolei te ostatnie przedłużają rzęsy i wzmacniają je.
Pamiętajcie, że im bardziej odcień cienia różni się od koloru tęczówki, tym wyrazistszy jest makijaż oczu. I tak – zielony cień daje lepszy efekt przy niebieskich oczach niż przy piwnych, a najlepiej wyglądał przy oczach brązowych.
Jak Wy dbacie o skórę pod oczami? Jakich preparatów do demakijażu, kremów i serów używacie? Jaki makijaż oczu preferujecie Czekam na Wasze opinie!