Cześć!
Konserwanty to jedne ze sztucznych składników zawartych w wielu kosmetykach. Spełniają określone zadanie, ale nie zawsze są dobre dla skóry. Czy mogą jej zaszkodzić? Przeczytajcie mój tekst, a wszystkiego się dowiecie.
Po co w kosmetykach są konserwanty?
Jak wszystkie dobrze wiemy, bazą w wielu kosmetykach jest woda. Ta z kolei stanowi naturalne środowisko dla bakterii i grzybów. Aby mogły się rozwijać, potrzebują substancji, którymi będą się żywić. W kosmetykach są to oleje roślinne, naturalne ekstrakty itp. Czy wiesz, że produkt może być zanieczyszczony już podczas tworzenia? Skażone mogą być składniki lub maszyny, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane. I właśnie dlatego w kosmetykach muszą być konserwanty. Ich zadaniem jest:
- hamowanie rozwoju bakterii i grzybów;
- opóźnianie psucia się kosmetyku;
- zapewnianie gwarancji, że produkt jest świeży, a data ważności – prawidłowa;
- zagwarantowanie tego, że kosmetyk jest bezpieczny dla skóry.
Czy konserwanty są bezpieczne?
Konserwanty, które występują w kosmetykach, są badane w laboratoriach, a ich zastosowanie musi zostać prawnie uregulowane. Istnieje lista zakazanych substancji, z którą każdy z nas może się zapoznać. Jeżeli ktokolwiek zgłasza wątpliwości dotyczące jakiegoś konserwantu, to zostaje on natychmiast przebadany. Dobry i bezpieczny konserwant powinien:
- oddziaływać na jak najszerszą grupę drobnoustrojów;
- być skuteczny przy minimalnym stężeniu w produkcie;
- działać z każdym pH;
- rozpuszczać się w wodzie;
- być nieszkodliwy;
- nie wywoływać podrażnień.
Jak kupować kosmetyki, by dobrze działały?
Dobry kosmetyk nie powinien mieć zbyt dużo konserwantów. Ich liczba nie może przekraczać liczby składników odżywczych. Konserwanty powinny być dodatkiem do kosmetyku. To po pierwsze. Po drugie warto wybierać produkty z pompką. Mamy wtedy pewność, że bakterie, które znajdują się na naszej skórze, nie skażą produktu. I po trzecie można stosować naturalne konserwanty, np. olejek z drzewa herbacianego, olejek tymiankowy, olejek lawendowy, ekstrakt z kory wierzby lub srebro koloidalne.