Jak usunąć piegi i przebarwienia na skórze? Moje sposoby

jak usunąć piegi i przebarwienia?

Piegi i przebarwienia na skórze zwykle pojawiają się na tych partiach ciała, które są najbardziej narażone na ekspozycję słoneczną, czyli na twarzy i dłoniach. Na szczęście, istnieją sposoby, aby do nich nie dopuścić i usunąć te, które już powstały. Jakie przyczyny mają piegi i przebarwienia na skórze oraz jak je usunąć? Oto moje sposoby.

Piegi – przyczyny

Skłonność do piegów ma podłoże genetyczne. Piegi powstają na skutek zaburzonej pracy zdrowych melanocytów. U osób o ciemnej karnacji wyglądają jak plamki powierzchniowe, które można próbować wywabiać, a u osób o jasnej karnacji są głębsze, przez co usunięcie ich graniczy z cudem.

Piegi nie występują u niemowląt, za to pojawiają się u dzieci i młodzieży. U niewielu osób pozostają na całe życie; dzieje się tak tylko w przypadku wyjątkowo jasnej karnacji.

Piegi mogą nasilać się po opalaniu, ponieważ światło słoneczne, które przenika przez skórę, aktywuje melanocyty, a w konsekwencji zwiększa liczbę piegów i powoduje ich ciemnienie. Niektóre osoby nie zauważają u siebie piegów przez cały rok, ale po opalaniu dostrzegają ciemniejsze plamki na policzkach i nosie. Piegi nie są przejawem żadnej choroby, ale zwiększają ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry.

Przebarwienia na skórze – przyczyny

Przebarwienia na skórze mogą mieć różne przyczyny. Są nimi zwłaszcza:

  • Słońce, które powoduje nierówności pigmentacyjne na skórze.
  • Geny
    Na niektóre zmiany skórne nie mamy wpływu, na przykład na piegi. Wiele osób rodzi się z przebarwieniami odziedziczonymi po bliższych lub dalszych przodkach.
  • Zmiany hormonalne
    Przebarwienia mogą być skutkiem ciąży albo stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.
  • Niektóre leki
    Zażywanie leków, takich jak barbiturany, fenyloftaleina lub środki przeciwmalaryczne, są kolejną prawdopodobną przyczyną powstawania przebarwień.
  • Kosmetyki fotouczulające
    Perfumy, dezodoranty oraz kremy z retinolem i kwasami owocowymi mogą wywołać przebarwienia po zetknięciu ze słońcem.
  • Choroby
    Przebarwienia na skórze mogą (ale nie muszą!) być oznaką poważnej choroby, na przykład cukrzycy, niewydolności wątroby lub nerek bądź nowotworu jajnika.
  • Obtarcia
    Przebarwienia mogą powstać wskutek urazów mechanicznych, jeżeli skóra jest wrażliwa i delikatna. I tak – ich przyczyną może być obtarcie biustonoszem, opatrunkiem gipsowym lub paskiem od zegarka.
  • Trądzik
    Przebarwienia są kolejnym etapem w procesie gojenia krostek w przypadku cery trądzikowej. Delikatne złuszczanie naskórka przyspieszy usunięcie przebarwień.

Jak usunąć piegi i przebarwienia na skórze? Moje sposoby

Kremy wybielające

Kremy wybielające głębiej rozjaśniają skórę. Zwykle zawierają kwas witaminy A, azelainowy i kojowy oraz kwasy owocowe, które przyspieszają złuszczanie naskórka, a tym samym złuszczają powierzchniowe plamy. Z kolei kremy silnie rozjaśniające skórę mają w składzie hydrochinon, który wybiela skórę i osłabia aktywność melanocytów, a w efekcie zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kuracja kremami wybielającymi może trwać nawet kilka miesięcy. Przez ten czas musicie unikać opalania. Jeżeli nie chcecie tego robić, rozpocznijcie kurację jesienią lub wczesną wiosną.

Kremy rozjaśniające są skuteczne, ale mogą podrażniać i uczulać wrażliwą skórę. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są rany, podrażnienia i wysypki. Kupicie je w drogeriach i aptekach.

Zabiegi gabinetowe

W przypadku głębokich przebarwień, na które nie działają kremy wybielające, możecie skorzystać z pomocy kosmetyczki. Popularne zabiegi rozjaśniające przeprowadza się w 6-10 seriach. W efekcie skóra będzie jaśniejsza, ale nie znikną z niej wszystkie plamy.

Krioterapia

Krioterapia usunie plamy wątrobowe lub powierzchowne plamy na rękach i na twarzy. Zabieg polega na leczeniu skóry bardzo niskimi temperaturami, czyli na mrożeniu jej. Wykonuje się go w seriach.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne mają na celu ścieranie naskórka i można je podzielić na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Peeling chemiczny umożliwia rozjaśnienie plam znajdujących się nawet głęboko w skórze właściwej. Dla lepszego efektu zabieg powinien być wykonywany w seriach.

W trakcie kuracji nie możecie wystawiać skóry na ekspozycję słońca. Inne przeciwwskazania do zabiegu to aktywna opryszczka, alergia skórna, skłonność do powstawania bliznowców, choroby autoimmunologiczne, uszkodzenia skóry, stan po krioterapii (co najmniej pierwsze 6 miesięcy) i terapia farmakologiczna pochodnymi witaminy A.

IPL

Urządzenie IPL nie jest laserem, ale działa na podobnej zasadzie, z tym że emituje szerszy zakres fal. IPL sprawdza się jedynie w przypadku plam powierzchniowych (płytkich), ponieważ zastosowanie dużej mocy może doprowadzić do poparzeń skóry.

Laser bromkowo-miedziowy

Laser bromkowo-miedziowy uchodzi za najskuteczniejszy sposób usuwania piegów i przebarwień, ponieważ w jednym impulsie aplikuje dwie długości fal, podczas gdy zwykły laser ma ją tylko jedną. Dzięki temu laser bromkowo-miedziowy może działać na przebarwienia i naczynka. Niestety, ze względu na wysoki koszt i skomplikowaną obsługę jest dostępny w niewielu gabinetach.

A Wy w jaki sposób usuwacie piegi i przebarwienia? Próbowałyście sposobów, które polecam, czy znacie inne metody? Jeżeli tak, podzielcie się nimi w komentarzach!

Powiązane Artykuły

Klaudia
przez Klaudia
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień